Námet, scenár, dramaturgia a choreografia: Prof. Štefan Nosáľ
Réžia: Ján Ďurovčík
Asistent réžie: Mikuláš Sivý
Na programe spolupracovali:
Stanislav Dúžek, Marián Turner
Scéna: Marek Hollý, Ján Ťapák
Kostýmy: Šarlota Kišová, Dagmar Roháčová
Orchester Lúčnice vedie: Martin Smolko
TRVANIE: 100 minút
ÚČINKUJÚ:
45 členný tanečný súbor
14 členný orchester
7 členná spevácka skupina
PROGRAM
I. Paralely
hudobné spracovanie: Martin Čorej, Marián Veselský, Svetozár Stračina
Dobre sa nám poskakuje
Lúčne spevy
Dupák
Cipovička
hudba: Svetozár Stračina
Detvianska veselica
hudba: Tibor Andrašovan
hudba: Svetozár Stračina
Svadobné spevy “Večar na valale:
hudba: Svetozár Stračina
II. Zo zlatého fondu
hudba: Svetozár Stračina
hudba: Svetozár Stračina
hudba: Svetozár Stračina
hudba: Svetozár Stračina
Goralskie muzycy
hudobné spracovanie: Peter Parničan
Sviatok na Zemplíne
III. Sviatky, pozdravy a vinšovania
choreografia: Ján Blaho
hudba: Peter Jantoščiak
Fujarové melódie
hudobné spracovanie: Peter Parničan
hudba: Svetozár Stračina
Zemplínske verbunky
choreografia: Vladimír Urban
hudba: Martin Čorej
hudba: Peter Jantoščiak
(Zmena programu vyhradená!)
“Som dojatý, že som sa dožil s Lúčnicou jej neuveriteľnej šesťdesiatky. Väčšinu života som zasvätil objavovaniu a vytváraniu krásy s generáciami mladých talentovaných ľudí a vynikajúcich umeleckých spolupracovníkov.
Som dojatý, že sa nám darilo cez všetky spoločenské úskalia prezentovať bohatstvo našej tradičnej kultúry a na vysokej úrovni ju predstavovať našim doma i ľuďom takmer po celom svete. Milujú nás doma a obdivujú nás v cudzine! Sme za to vďační a šťastní!
Neskonalá vďaka patrí všetkým bývalým i terajším lúčničiarom, umeleckým tvorcom a všetkým, ktorí svojou priazňou dopriali Lúčnici dožiť sa krásnej šesťdesiatky.”
Prof. Štefan Nosáľ
umelecký šéf a choreograf Lúčnice
/príhovor do programového bulletinu – 60 rokov krásy/
“V tomto roku je to už 60 rokov, odkedy sa skupina nadšených mladých ľudí, združená v Národopisnej skupine Živeny, po prvý raz verejne predstavila svojím umením pred širokým publikom so samostatným programom. Stalo sa tak na Slovanskej poľnohospodárskej výstave v Prahe v roku 1948. Toto vystúpenie dalo základ vzniku jedného z najúspešnejších umeleckých telies celej povojnovej histórie našej krajiny, umeleckému súboru, nesúcemu poetické slovenské meno Lúčnica. Od tej doby až po súčasnosť sa v jeho radoch vystriedalo už vyše dve tisíc členov, ktorí sa veľkou mierou svojho nadšenia, talentu, ale i veľkej pracovitosti a zodpovednosti, zaslúžili o vytvorenie fenoménu, aký nemá obdobu v celej histórii slovenskej kultúry.
Či už to je tanečný súbor, spevácky zbor, alebo orchester, každou z týchto zložiek prešiel rad mimoriadnych osobností, z ktorých mnohí dosiahli významné postavenie, niektorí i celosvetové uznanie. Za tých 60 rokov patrí všetkým jej členom, bývalým i súčasným, interpretom, tvorcom, či iným spolupracovníkom, veľká vďaka za to, že Lúčnica je stále taká mladá a krásna, že podáva také nádherné svedectvo o Slovensku, že pôsobí ako kultúrny veľvyslanec svojej krajiny. To všetko so svojím umením, ktoré s úctou pristupuje k národným tradíciám, ktoré nič nestráca zo svojej autenticity, a ktoré je zároveň vysoko profesionálne a mimoriadne náročné na interpretáciu.
Na Slovensku sa hovorí: “Dedičstvo otcov, zachovaj nám, Pane” a dedičstvo, ktoré nesie meno Lúčnica, nech je nám zachovávané ešte dlhé roky. Sú to naše korene a pri dobrej starostlivosti, naša nádherná budúcnosť.”
Mgr. art. Marián Turner
riaditeľ Umeleckého súboru Lúčnic
/príhovor do programového bulletinu – 60 rokov krásy/