Kategórie

Lúčnica láka nové publikum s IMT Smile

Jedinou organizáciou patriacou pod ministerstvo kultúry, ktorej rozpočet sa v tomto roku navýšil, je Lúčnica. Jej riaditeľ Marián Turner vysvetľuje, že to nesúvisí s novým projektom so skupinou IMT Smile, ale s tým, že začali prevádzkovať Dom umenia v Piešťanoch.

Jedinou organizáciou patriacou pod ministerstvo kultúry, ktorej rozpočet sa v tomto roku navýšil, je Lúčnica. Jej riaditeľ MARIÁN TURNER vysvetľuje, že to nesúvisí s novým projektom so skupinou IMT Smile, ale s tým, že začali prevádzkovať Dom umenia v Piešťanoch.

Bratislava 1. septembra 2014 (Oliver Rehák I SME)

Ako vlastne vznikol nápad prideliť Lúčnici nový priestor v Piešťanoch?
„Po zmene režimu prešiel Dom umenia v Piešťanoch z pôsobnosti Slovenskej filharmónie pod Správu kultúrnych zariadení a neskôr pod Národné osvetové centrum (NOC). V druhej polovici roka 2013 napísala generálna riaditeľka tejto inštitúcie oficiálny list na ministerstvo kultúry, že NOC chce ukončiť ku 31. 12. 2013 správu zariadenia v Piešťanoch z rôznych dôvodov. Zostávalo teda otvorené, akej organizácii predovšetkým pod ministerstvom kultúry Dom umenia v Piešťanoch pripadne.“

Prečo práve Lúčnica?
Bolo nám to priamo navrhnuté. Ponuka bola daná zrejme aj iným, no pokiaľ viem, tak žiadna organizácia okrem nás na túto skutočnosť nezareagovala. Tak sa ministerstvo kultúry rozhodlo, že DU Piešťany pridelí ako organizačnú zložku nám. V tomto prípade však o pripojení rozhodovali rôzne faktory. Jedným z hlavných dôvodov bolo aj presvedčenie, že Lúčnica výborne manažuje organizáciu kultúrnych podujatí aj v externých podmienkach a najmä, že má veľmi dobrú dlhoročnú spolupráca s Domom umenia. Nemenej dôležitým motívom súhlasu s pričlenením našej organizácii bola aj snaha o zachovanie DU pre kultúrne účely, čo sa dá zabezpečovať najlepšie v rámci rezortu kultúry.“

Dokáže organizácia s pätnástimi zamestnancami okrem troch súborov manažovať aj prevádzku priestoru vzdialeného osemdesiat kilometrov?
„Dom umenia neprešiel pod našu organizáciu iba ako nehnuteľný majetok, ale aj spolu s jeho vlastnými zamestnancami a prevádzkou. A vzdialenosť pri dnešnej technike nemôže robiť  žiadne problémy. Ďalej máme aj veľkú motiváciu. Piešťany sú nádherné a historicky významné kúpeľné mesto, ktoré vždy žilo veľmi bohatým spoločenským i kultúrnym životom. Pobýval tu hudobný skladateľ Ludwig van Beethoven, operné hviezdy Fjodor Šaljapin, Richard Tauber či maliar Alfons Mucha. Počas 1. svetovej vojny sa tu stretli traja cisári a mnohé ďalšie osobnosti. Tieto najväčšie slovenské kúpele s množstvom domácich i zahraničných liečebných hostí, ako aj so skvelým vlastným publikom priamo z mesta, si zaslúžia širokú kultúrnu ponuku. Radi by sme tu vytvorili zázemie na vznik nového folklórneho festivalu, ako aj pomohli väčšej prezentácii slovenskej kultúry na už existujúcich festivaloch filmu či džezu. A väčšiu pozornosť si určite zaslúži aj Piešťanský hudobný festival, založený s podporou Eugena Suchoňa ešte v roku 1955, ktorý budúci rok oslávi 60–ročné jubileum. Tam všade má Lúčnica veľký priestor na prezentáciu svojich súborov. Spolupráca svetoznámych slovenských kúpeľov s medzinárodne uznávaným slovenským umeleckým súborom by mohla byť všetkým na osoh.“

Prečo si myslíte, že to dokáže Lúčnica zaručiť?
Počas posledných rokov sme si už veľakrát overili, že umenie vieme nielen s úspechom interpretovať, ale aj profesionálne dobre prezentovať a organizovať. Som presvedčený, že práve v súčasnosti máme správny tím, ktorý spolu s prevádzkou DU a podporou ministerstva túto náročnú výzvu dokáže dobre zvládnuť. Veľkú ochotu pomôcť nám vyjadril aj primátor mesta Piešťan, ktorý považuje takéto spojenie za významný kultúrny prínos pre Piešťany. Ďalším významným podporovateľom tohto projektu je generálny riaditeľ piešťanských kúpeľov a mnohí ďalší.“

Ministerstvo teda iba presunulo do vášho rozpočtu sumu, ktorá bola viazaná na prevádzku Domu umenia? To zodpovedá navýšeniu o 246-tisíc eur?
„To je presne to navýšenie, o ktorom sa mylne písalo, že je nejaké mimoriadne, alebo že súvisí s iným projektom. Týmto chcem oficiálne potvrdiť, že Umelecký súbor Lúčnica nedostal žiadny špeciálne zvýšený rozpočet na rok 2014, ani na rok 2015. Tak ako všetkým inštitúciám v rezorte kultúry, aj Lúčnici má byť rozpočet na najbližšie roky dokonca krátený. Pričlenenie novej organizačnej zložky, Domu umenia v Piešťanoch k našej organizácii, bolo predbežne dohodnuté na obdobie štyroch rokov. Logicky prebehlo aj s pridelením finančného rozpočtu určeným na jeho prevádzku. Tento rozpočet bol predtým súčasťou rozpočtu NOC, odkiaľ bol prevedený na našu organizáciu.”

Prečo súbor, ktorý sa venuje folklóru, robí projekt so skupinou IMT Smile?
„Na tom nie je nič zvláštneho, veď dnes sa spájajú rôzne hudobné žánre. Tento nápad vznikol spontánne. IMT Smile sú vynikajúci hudobníci, úspešne pôsobiaci na našej populárnej scéne už 20 rokov. A interpretujú vlastnú originálnu tvorbu, tak ako aj Lúčnica. Tak sa zrodil nápad, že by sme mohli vyskúšať urobiť niečo spolu. Takéto netradičné spojenie nie je pre nás nové, určite si všetci ešte veľmi dobre pamätajú vypredané vystúpenia Lúčnice so skupinou Elán. Po vlaňajšom premiérovom uvedení nového programu Obrazy z minulosti sme začali uvažovať o novom programe. Historické témy sme spomenutým programom naplnili a nechceli sme sa k nim opätovne vracať. Tak sme sa rozhodli ukázať Lúčnicu v niečom kontrastnom, čo sa nám už v minulosti veľmi osvedčilo. V javiskovom spojení dvoch odlišných žánrov, folklóru a súčasnej rockovej hudby v jednom programe. Lúčnicu tvoria mladí moderní ľudia, ktorí majú dobrý vzťah aj k modernej kultúre a IMT Smile majú zase dobrý vzťah k slovenskej tradícii. Spoločných predelov a priestoru na spoluprácu sa tu dá nájsť naozaj veľa.“

Projekt bude v decembri v halách v Bratislave aj v Košiciach. Ale premiéra vašej spolupráce sa začala už vlani pri videoklipe.
Videoklip k piesni SOS nebol ešte spoluprácou s celým súborom, účinkovalo v ňom len niekoľko našich sólistiek. Ivan Tásler chcel, aby sa k jeho, podľa mňa veľmi vydarenej a hlboko senzitívnej hudobnej výpovedi o vzťahu muža a ženy, pripojilo aj tradičné slovenské tanečné i výtvarné umenie. Preto sa klip nahrával v skanzene a aj oblečenie bolo štylizované do tejto nálady. Videoklip mal veľmi dobrý ohlas a sledovanosť, tak sme sa začali baviť aj o spoločnom celovečernom vystúpení. Vznikol nápad na program, kde sa bude prezentovať v zaujímavých prepojeniach to najlepšie z tvorby oboch telies. Réžiu bude mať Ján Ďurovčík.“

Čo musí urobiť niekto, kto chce mať v klipe tanečnice z Lúčnice?
„Prísť s dobrým nápadom. Lúčničiari už účinkovali aj vo videoklipe s Elánom, či s Nelou Pociskovou a vždy sa to stretlo s pozitívnym ohlasom publika. Niektorí nám síce vyčítajú, že ide o komerciu, ale z mojich skúseností viem, že ak je o špičkový umelecký artikel aj veľký obchodný záujem, znamená to, že to je správna trefa.“

Jedna vec je krátky videoklip, druhý veľký projekt na štadiónoch, ktorý potrebuje veľký rozpočet. Ten bude financovaný ako?
„Spomínaný program je súčasťou našej riadnej sezóny a žiadne mimoriadne dotácie od ministerstva kultúry sme na jeho realizáciu nedostali. Okrem bežných prevádzkových nákladov z nášho rozpočtu, si budeme v spolupráci s IMT Smile hradiť všetky výdavky na toto podujatie zo vstupného, ako aj zo sponzorských peňazí, ktoré sa nám spoločne podarilo na tento projekt získať. Lúčnica vo veľkých priestoroch nevystúpi prvýkrát. Máme s organizáciou takýchto podujatí veľa skúsenosti, čo rovnako platí aj o IMT Smile. Decembrové koncertné vystúpenia v bratislavskej Inchebe, ako aj v košickej Steel aréne, sú veľmi detailne a starostlivo pripravované. Veríme, že okrem našich stálych fanúšikov zaujmeme aj nové publikum a že náš nový projekt bude po všetkých stránkach úspešný.”

Marián Turner (1968, Bratislava). Vyštudoval hru na flaute na konzervatóriu a VŠMU. Už počas štúdií začal účinkovať v orchestroch (Lúčnica, SOSR). Osem rokov robil manažéra Symfonického orchestra SRo, od mája 2007 je riaditeľom Lúčnice.

Foto: Gabriel Kuchta I SME