Kategórie

Lúčnici a Slovensku tlieskal v sídle OSN v New Yorku celý svet.

Na oslavách Dňa OSN v New Yorku vystúpila aj Lúčnica.

Každoročne, už 72 rokov, oslavuje medzinárodné spoločenstvo 24. október ako Deň Organizácie Spojených národov – sviatok vstupu Charty OSN do platnosti. Táto univerzálna medzinárodná organizácia vznikla v roku 1945, aby po druhej svetovej vojne pomohla vo svete udržať mier a 24. október patrí medzi najdôležitejšie dni v jej kalendári.

Pre Slovensko má dnešný deň osobitnú príchuť, keďže sa na oslavách tohto sviatku po prvý raz v histórii OSN predstavili slovenskí umelci. V sále Valného zhromaždenia vystúpil umelecký súbor Lúčnica s predstavením, ktoré sa nieslo v znamení motta Potenciál v rôznorodosti. “Túto tému považujem za mimoriadne vhodnú práve pre dnešný deň a toto prostredie. Rôznorodosť je chlebom a soľou multilateralizmu. Bez neho by sme sa vrátili tam, kde bol svet pred 45 rokmi: keď platilo len to, o čom rozhodla moc a vojenská sila. Ak chceme naplno využiť potenciál v rôznorodosti, musíme sa ju naučiť prijať. Musíme komunikovať – a nielen v teórii, ale v praxi. Potrebujeme ozajstný dialóg namiesto série monológov,” uviedol na úvod podujatia Miroslav Lajčák, ktorý predsedá 72. zasadnutiu Valného zhromaždenia OSN.

Generálny tajomník OSN, António Guterres v posolstve adresovanom hosťom podujatia poďakoval Slovensku a Lúčnici a vyzdvihol schopnosť umenia zjednocovať a inšpirovať.

Slovensko malo unikátnu možnosť prezentovať počas sviatku OSN svoju kultúru a umenie pred zástupcami 193 krajín sveta. Žiadne iné publikum vo svete nebude tak reprezentatívne a rozmanité ako to, pred ktorým vystúpil náš umelecký súbor, ktorý už 70 rokov otvára svojim umením srdcia a mysle publika po celom svete. Za ten čas sa stala Lúčnica kultúrnym ambasádorom Slovenska a súčasťou značky našej krajiny. Súbor sa predstavil v OSN pod novým logom „Lúčnica & Slovakia, Good Idea“, čím prispel k prezentácii Slovenska v súlade s novým brandingom Slovenska.

Tlačový odbor
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR


ROZHOVOR s Mariánom Turnerom, generálnym riaditeľom Lúčnice

Média o UN Day 2017:
Parádna reklama pre Slovensko: Na oslavách Dňa OSN v New Yorku vystúpila aj Lúčnica (Topky.sk)
Historická premiéra Slovákov. Na oslave OSN v New Yorku sledovali zástupcovia 193 krajín sveta Lúčnicu (HNonline.sk)
Na oslavách Dňa OSN v New Yorku vystúpila aj Lúčnica (Teraz.sk)

Američania len ústa otvárali! Lúčnica si svojím vystúpením podmanila New York (Dobrenoviny.sk)
久安电视独家报道:2017 联合国日音乐会 (一)UNday Concert (Peaceevercelebrity.tv)